Kâmil Şükûn

1948 - 2015

İSTANBULRESİTALLERİ
VİZON
INTERNET GAZETESİ
VİZONSHOW
KİM KİMDİR
WHO'S WHO IN TURKEY
ISTANBUL MODA ÖDÜLLERİ
HAT & ART
MK DISPLAYS

NEW YORK TIMES'TA

KAMİL ŞÜKÛN'un ardından..

......


 

 

 

"Bir gün İstanbul markasını yüceltenler anılacak ve/veya ödüllendirilecek olurlarsa bu listenin başlarında bir yerde mutlaka Kâmil Şükûn olacaktır."
"İstanbul Resitalleri'ni düzenleyen sevgili ustamız Kâmil Şükûn her türlü övgünün en fazlasını hakkediyor."

Ali Saydam, Akşam 2009

"Founder of one of the first modern lifestyle magazines in Istanbul "
Departures 1998, American Express Platinum Card Dergisi

"The prime mover behind Turkish fashion scene "
Moscow Times, 1997

İstanbul Resitalleri, Kâmil Şükûn'un öncülüğünde başlatılan bir resital dizisi.
Evin İlyasoğlu, Cumhuriyet 2009

Bugünün "kâmil" bir dergisini anlamak için o derginin 25 yıl öncesinde bir başka "kâmil" aramak gerekir.
Bülent Erkmen 2003

Kâmil kardeşim tıpkı adı gibi "yetkin, erişkin, ağırbaşlı, mükemmel" bir sanat yaratıcısı olarak Türkiye'de yaptığı sanat organizasyonlarıyla tarihe geçti. 1978'de Türkiye'nin hem de kuşe kağıda basılan dergisi Vizon onun bu daldaki ilk bombası oldu. 1979 yılında İstanbul Hilton Oteli'nde ilk muhteşem Vizon Show'unu sunarken alnından smokininin üzerine damlayan terleri hala gözümün önünde. Derken "Bayan Vizon", "Bay Vizon", "Couture Show", "Çocuk Show", "Otomobil Show"ları yaptı, bunlar da yetmedi. Mini konserler, partiler, karnavallar, sergiler düzenledi. Dünyanın en iyi caz flütçüsü Herbie Mann'i Türkiye'ye getirmeyi başardı. Burslar verdi, sponsorluk kurumunu getirdi, yıllar yıllara, yıllar yıla eklendi, "Kim Kimdir"i getirdi.
Yolun açık olsun Kamil Şükûn. Türkiye'ye getirdiğin yenilikler için teşekkürler, varol.
Yener Süsoy (1947-2006) 2003

Vizon bir ilktir. Hem de çok güzel bir ilk. Türkiye'ye kaliteli derginin nasıl olacağını Vizon göstermiştir. Türkiye'ye modayı da Vizon'un öğrettiğini söylemek çok mu abartılı olur?.. Bence olmaz. Sonraki yıllar da Vizon bir çok kere taklit edilmeye çalışılmıştır. Bütün kaliteli ve güzel şeyler gibi. Ama hiç biri gerçeğinin tadını, güzelliğini, kalitesini yansıtamamıştır. Vizon dünyaya bir pencere olmuştur. Bakmasını bilenlere. Kâmil Şükûn'un eline sağlık olsun.
Mehmet Yaşin 2003

Vizon dergisi'nin Kâmil şükûn'un elinden çıkan ilk kapağı, (beyaz fona bir kadın yüzü, yalnızca gözler ve kırmızı dudakların belirgin olduğu ) uzun yıllar genç kızlık odamın duvarını süsledi.Türkiye'de kendi alanında bence ilkti. Kapak ta o dönemin grafik olarak çok çağdas bir örneğiydi. Ben Vizon'u Kâmil şükûn isminden ayrı düşünemezdim. O da aynı fikirde olmalıydı ki "Vizon" ismini, ardına Show'u da ekleyerek ve alanını sürekli yenileyip genişleterek günümüze kadar taşıdı ve ben de buna zevkle tanıklık ettim, ediyorum ve edeceğim...
Kezban Arca Batıbeki 2003

Onun Adam dergisini ilk çıkardığı zamanı hatırlıyorum... Türk basınında önemli bir dönemin başlamasına yol açmış, modern dergiciliğimizin başlamasına öncülük etmişti... O tarihlerde Galeri Web adıyla, Günaydın Gazetesinin Sanat Galerisi'ni de o gerçekleştirdi. Kâmil şükûn, modern galericiliğimizin de öncülerinden biridir...Vizon Dergisi, Ev dekorasyon, Ofis; onun Türk dergiciliğine hediye ettiği ilkler arasında yer almaktadır... Bugün onun başlattığı dergicilik, Türkiye'de dergi sektörü'nün doğmasına yol açmış ve ülkemizi dergicilik açısından çağdaş ülkeler düzeyine götürmüştür...
Yücel Dönmez 2003

Çalışma hayatıma Türkiyenin ilk moda dergisi Vizon'da ve özellikle Kâmil Sükûn gibi değerli bir insanla birlikte çalışarak başlamış olmaktan ötürü kendimi her zaman şanslı sayıyorum. Bugünkü kariyerimde o günlerin önemli payı olduğunu düşünüyorum. Türkiye'ye kazandırdığınız moda basını için, Vizon dergisi için, VizonShow için, bana öğrettikleriniz için çok teşekkürler Kâmil bey.
Nüket Sarıoğulları 2003

Vizon Dergi'sinin benim hayatımdaki yeri o kadar önemli ki birkaç kelimeyle anlatmam gerçekten çok zor. Hayattaki ilk işimdi ve Kâmil Sükûn'da ilk patronumdu...Evet şanslıydım. Bu günkü iş tecrübelerimin çoğunu Vizon ve Vizon Show'larda yaşadıklarıma borçluyum. Benim jenerasyonumdan birçok kişinin de hayatında çok önemli bir rolü vardı Vizon'un. Türkiye'nin ilk moda ve kadın dergisiydi, gerçek bir İstanbul dergisiydi, o günkü dergiciliğin çok ötesinde dünyayı yakalayan vizyonuyla hepimizin ufkunu açıp, hep daha uzağı düşünüp, en güzeli sevmeyi öğretti bize...
Fatoş Yalın 2003

Türkiyenin zor yıllarında bir moda dergisi çıkarmak, biraz çılgınlık, delilik ,cesaret ve çokça da ileri görüşlülük gerektiriyordu İyiki bunlar varmış. şu anda raflara baktığımda dergilerin çesitliligini ve kalitelerini gördükçe çok büyük keyif alıyorum. İyi ki bunu başlatmışsınız. Sizi yürekten kutluyorum Kâmil şükûn ve sizinle o yıllarda beraber çalışmış olmaktan büyük gurur duyuyorum.
Zerrin Onan 2003

Moda dunyasına ilk leri o gosterdi Kâmil Şükûn'u ve tüm Vizonshow katılanlarını kutluyorum.
Yusuf Erden 2003

 

 

Kamil Şükûn

© Copyright Mehmet Sukun 2021